ČNB zdražuje hypotéky. Radíme, co právě udělat

Ve středu 27. června 2018 přistoupila Bankovní rada ČNB k dalšímu ze série opatření. Tentokrát všech šest přítomných členů rady hlasovalo o zvýšení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. Všichni byli pro a úroková sazba nyní činí celé jedno procento. Od výše základní úrokové sazby se odvíjí úročení komerčních úvěrů, takže můžeme očekávat rovněž zvýšení úrokových sazeb také u hypoték. Po nedávném zpřísnění podmínek pro hypotéky (platí od října 2018) tak centrální banka ve snaze o ochlazení přehřívající se české ekonomiky přistoupila v krátké době k dalšímu restriktivnímu opatření. Na druhou stranu musíme přiznat, že vlastně ani moc jiných možností nemá.

Co to znamená pro českého spotřebitele a zákazníka M&M Holdingu především, zajímalo redaktorku Českého rozhlasu Evu Mošpanovou, která položila našemu tiskovému oddělení několik otázek. Odpovídali na ně výkonný ředitel M&M Finance Michal Pitucha a regionální ředitel M&M Reality Holdingu Jan Martina:

  • ČNB nedávno zpřísnila podmínky pro hypotéky. Co byste v reakci na toto rozhodnutí a aktuální ceny bytů poradili zájemcům o byt (například mladé rodině s průměrnými příjmy a trochou úspor) – je nyní rozumnější s koupí bytu počkat, nebo nakupovat naopak hned?

Michal Pitucha: Vzhledem k tomu, že se aktuálně zvyšují úrokové sazby hypoték a v následujících letech hrozí jejich další zvyšování a v současné době jsou průměrné úrokové sazby hypoték kolem 2,5 %, což je z dlouhodobého hlediska stále velmi příznivá úroková sazba, tak doporučuji neotálet a reagovat nejlépe do října letošního roku, kdy dojde ke zpřísnění poskytování hypoték. Co se týče cen nemovitostí, tak tyto budou podle mne (pokud se nestane nic zásadního) stagnovat, nebo mírně růst, takže i tento fakt hovoří jasně – není nač čekat.

Jan Martina: Mladé rodině bych nyní doporučil specifikovat, zda skutečně potřebuje nemovitost vlastnit. V případě že rodina svou potřebu takto vyhodnotí, doporučuji nemovitost pořídit co nejdříve. S ohledem na dění na realitním trhu a dalším doporučením ze strany ČNB, která považuje za nutné podmínky pro získávání hypotečních úvěrů stále více zpřísňovat, by se pro takovou rodinu mohlo stát vlastní bydlení v příštích letech zcela nedostupným.

  • Jak by se podle Vás naopak měli zachovat zájemci o prodej bytu?

Jan Martina: Vzhledem k tomu, že poptávka stále převyšuje nabídku, zatím nevidím důvod, aby prodávající činili nějaké zvláštní kroky. Cena nemovitosti samozřejmě nesmí být nadhodnocená, což se v současné době stává ve stále větším množství případů. Především na internetu lze najít skutečně přepálené ceny nemovitostí, za které už není možné je pak opravdu prodat. Prodávající musí cenu nastavit tak, aby za svůj byt či dům získal reálné maximum odpovídající lokalitě a stavu daného objektu.

  • Jsou stoupající ceny bytů momentálně jenom „bublinou“ a lze očekávat jejich pokles?

Jan Martina: Je pravda, že ceny nemovitostí jsou nyní abnormálně vysoko, a je možné, že trh se skutečně přehřívá a je na svém maximu. V lokalitách, kde kupní síla obyvatel už v žádném případě nedosáhne na ještě dražší nemovitosti, jako jsou panelová sídliště a periferie, lze očekávat stagnaci, možná i mírný pokles cen. V centrech měst, VIP lokalitách a obecně v oblastech, kde je silná poptávka po novém bydlení, možná také přestanou po nějaké době ceny nemovitostí stoupat, ale rozhodně si byty a domy udrží svou hodnotu. Jsou tedy i dobrým nástrojem pro investici a uchování kapitálu.

Taková by tedy byla doporučení našich expertů. Snad vám budou k užitku.

Potřebujete s financováním své nemovitosti poradit? Na stránkách mmreality.cz/kontakty si najděte svou nejbližší pobočku M&M Reality Holdingu. Na každé pobočce vedle realitních makléřů sídlí i váš finanční poradce, který vám je k dispozici.

SHARE