Víme, kolik musíte vydělávat, abyste si mohli pořídit svůj vysněný domov

Co se to vlastně stalo v úterý 12. června 2018, když guvernér ČNB Jiří Rusnok oznámil, že centrální banka dále zpřísní od října 2018 pravidla pro poskytování hypoték. Dle slov guvernéra vedl ČNB k omezením trhu rychlý růst cen nemovitostí i objemu úvěrů na bydlení. V případě zhoršení ekonomického vývoje by se totiž mohla řada domácností s hypotékou dostat do problémů se splácením, což by se dotklo následně i bank.

V krátkosti jde o následující:

  • výše dluhu žadatele o hypotéku by nově neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu
  • žadatel by měl současně na splátku vynakládat maximálně 45 % svého měsíčního čistého příjmu.

Připravili jsme pro vás tabulku, ať si můžete představit, co to znamená pro vaše finanční plány:

V praxi ale opatření ČNB znamená pouze doporučení. Nejde tedy o zákonné opatření. Banky se doporučením řídit mohou, ale také nemusí. Většina bank se doporučením řídí, byť hledají cesty, jak to udělat, aby se “vlk nažral”. Ve vyjádření guvernéra ČNB jde ale také číst mezi řádky. Centrální banka bude dále podmínky zpřísňovat a zároveň všemi možnými prostředky postupně na bankách vyžadovat jejich plnění. Přiznejme si, že nástroje k tomu má již dnes.

Na celé věci je ale zajímavý ještě jeden aspekt, a to nesoulad vedení ČNB s nejčastějšími vyjádřeními politiků, kteří v kampaních vždy po pracovních místech uvádějí jako svůj druhý programový bod dostupné bydlení a dostupnost jeho financování. Můj kolega výkonný ředitel M&M Finance Michal Pitucha se k tomu vyjádřil pro ČTK takto: „Nové opatření zcela jistě zúží okruh potenciálních kupujících nemovitostí, což bude mít za příčinu zpomalení, či stagnaci růstu cen nemovitostí. Bohužel toto opatření zasáhne především mladé rodiny s relativně nižšími příjmy, které si chtějí pořídit vlastní nemovitost. Pro ně se stane vlastní bydlení těžce dosažitelné. Myslím, že toto opatření ČNB je až příliš úzkostlivé. Nepočítáme-li Prahu, tak jsou ceny nemovitostí v Česku, i přes určitý hypoteční a realitní boom posledních let, stále na relativně nízké úrovni ve vztahu k příjmům. Alespoň ve srovnání s vyspělou Evropou, kde je vlastní bydlení ještě mnohem méně dostupné.“

Na závěr dodejme, že všechny kroky ČNB avízuje už dlouhou dobu a vždy s předstihem. Úterní rozhodnutí je jen jedním z mnoha kroků, kterými centrální banka reaguje na situaci na realitně finančním trhu. Další budou následovat, ale zatím nikdy nešlo o žádnou tragédii.

Marek Macuraobchodní ředitel M&M Finance

Potřebujete s financováním své nemovitosti poradit? Na stránkách mmreality.cz/kontakty si najděte svou nejbližší pobočku M&M Reality Holdingu. Na každé pobočce vedle realitních makléřů sídlí i váš finanční poradce, který vám je k dispozici.

SHARE