Kolik stojí pojištění na riziko povodní?

Už pět let u nás nebyly významnější povodně. Naposledy v Čechách přesně před pěti lety. Tehdy si bohužel vyžádaly 15 lidských životů. Postiženo bylo kromě Prahy i několik velkých měst jako Ústí nad Labem, Děčín, Plzeň nebo České Budějovice. Podle zdrojů z databáze sesterské společnosti M&M Reality se v těchto městech ve vyšších záplavových zónách nemovitost stále špatně prodávají. Ve čtvrté rizikové zóně je běžná cena nemovitosti dokonce o 30 % v některých případech i o 50 % nižší než srovnatelné ceny v jiných městech.

Potvrzuje to i Jan Martina, oblastní ředitel pro Hlavní město Praha společnosti M&M Reality: „Vyšší cenové rozdíly se týkají pouze nemovitostí, které se nacházejí ve čtvrté rizikové zóně. Jsou nepojistitelné a tudíž je nelze financovat hypotečním úvěrem. V těchto případech kupující stále hodně zvažují, zda nemovitost koupit. Pokud nakonec ke koupi dojde, jsou ochotni zaplatit pouze diskontní cenu.“

O horší prodejnosti nemovitostí v místech, kde se prohnala velká voda, hovoří také vedoucí pobočky v Děčíně společnosti Ivan Novák: „Lidé už jsou opatrní, co se záplav týče. Mimo jiné proto, že po té velké povodni v roce 2002 se říkalo, že bude alespoň 100 let klid. A místo toho přišla další za pouhých 11 let.”

Také Tomáš Hanauer, vedoucí pobočky v Ústí nad Labem uvádí jeden zajímavý současný obchodní případ: „Nyní máme v nabídce rodinný dům v Neštěmicích, které byly jednou z částí Ústí nad Labem zaplavených v červnu 2013. Nemovitost je prodejná za cenu okolo 2,3 milionu korun. Mimo záplavovou oblast by byla bez problému prodejná za částku o 700 tisíc vyšší.“

Téměř všechny pojišťovny používají pro stanovení rizika povodní aplikaci České asociace pojišťoven, která určuje výše zmíněné rizikové zóny:

  1. zóna se zanedbatelným rizikem povodně
  2. zóna s nízkým rizikem povodně (území stoleté vody)
  3. zóna se středním rizikem povodně (území padesátileté vody)
  4. zóna s vysokým rizikem povodně (území dvacetileté vody)

„Pro vlastníky nemovitostí a potenciální kupce je toto rozdělení velmi důležité, protože určuje výši pojistného. Zatímco majitel rodinného domu v první zóně nebude mít při sjednávání pojištění problém, ostatní už na tom budou hůře, připlatí si. Skutečný problém nastane v případě nemovitostí ve čtvrté, tedy nejvyšší zóně. Tyto nemovitosti jsou totiž zpravidla nepojistitelné, respektive je pojišťovny odmítají pojistit na riziko povodní. Tato skutečnost komplikuje také získání hypotéky,“ upozorňuje Radka Klímková, regionální ředitelka společnosti M&M Finance.

Konkrétní příklad rozdílu v pojištění

Rozdíly v pojistném za riziko povodně a záplavy jsou výrazné. Konkrétně u rodinného domu s pojistnou částkou 3,5 milionu se liší takto:

  • Zóna 1: cena za riziko povodně a záplavy v základu: 551 Kč / pojistný rok
  • Zóna 2: cena za riziko povodně a záplavy v základu: 2 120 Kč / pojistný rok
  • Zóna 3: cena za riziko povodně a záplavy v základu: 3 923 Kč / pojistný rok
  • Zóna 4: nepojistitelné nemovitosti

Byť je od povodní již pět let klid, rozhodně se pojištění nemovitosti na riziko povodní vyplatí. A to i v případě, že se vaše nemovitost nachází v nejdražší 3. zóně. Voda je totiž živel. Když se rozhodne, že bude řádit, napáchá škody mnohem vyšší, než je cena např. desetileté pojistky.

Potřebujete s pojištěním nebo financováním své nemovitosti poradit? Na stránkách mmreality.cz/kontakty si najděte svou nejbližší pobočku M&M Reality Holdingu. Na každé pobočce vedle realitních makléřů sídlí i váš pojišťovací a finanční poradce.

SHARE