Home Blog

M&M Příběhy – Radka Mesteková je dnes ráda, že se nechala k eMkám přemluvit

Radka Mesteková je již 18 let vdaná a o svém muži mluví jako o světci, který jí trpělivě buduje rodinné zázemí. Spolu mají již dospělého syna, který žije v Praze. Radka je dnes úspěšná finanční poradkyně a především regionální ředitelka M&M Finance na Plzeňsku. Ale vůbec tomu tak nemuselo být, kdyby se nenechala přemluvit svou kamarádkou – makléřkou z M&M Reality, aby pro ni “šla dělat” hypotéky.

Radka Mesteková na fotografii uprostřed.

“Já to vůbec nechtěla dělat,” říká, “ale poté, co jsem fakt pochopila, že své schopnosti a dovednosti tady v eMkách můžu dále rozvíjet a přirozeně kariérně růst, jsem se nakonec přemluvit nechala. A rozhodně dnes nelituji.”

Radko, co jste dělala před tím, než jste se stala součástí Zelené rodiny? 

Já byla úplně mimo obor. Měli jsme firmu, která spolupracovala s Plzeňským Steel. Takže firma plná frézařů, horizontkářů a soustružníků. 

Proč jste se rozhodla pro změnu, co Vás k tomu vedlo?

Ke změně mě dovedla, no spíše bych řekla, že donutila moje kamarádka. Pracovala tady v eMkách jako makléřka a potřebovala někoho schopného, kdo by jí pomáhal s hypotékama. Aby to dělal čistě jen pro ni. Po dlouhém přemlouvání jsem nakonec před šesti lety v květnu 2012 kývla.

V čem vidíte výhody oproti minulé profesi? 

Náš ředitel pobočkové sítě Pavel Zámečník říkává – eMka nejsou práce, eMka jsou životní styl – a má naprostou pravdu. To není korporát! Petr Morcinek (majitel M&M Holdingu pozn. red.) má strategii a vize, kam firmu a s ní všechny své spolupracovníky povede. Lidi, s nimiž v holdingu spolupracuji generují obrovské množství obchodních příležitostí. Každý den je tady jiný, různorodý. Jeden den jezdím po regionu, druhý den dělám pohovory a jindy se zase s kolegy radíme, jak být jiný oproti konkurenci.

Jste regionální ředitelka, což je v M&M Financích už dost vysoký manažerský post, jaké jsou ještě Vaše ambice? 

Ještě je přede mnou hodně práce. Chci se dostat na úplnou špici nejen ve svém regionu. Ale co chci především, je změnit pohled lidí na pojišťovací poradce. Díky kontaktům z realitky by se nám to mohlo povést.  Pokud vytěžíme z našich možností maximum, máme možnost lidem dokázat, že eMka k pojišťování osob a majetku přistupují jinak a hlavně proklientsky.

Jaké sny si chcete ještě splnit?  

Tady v této společnosti jsem si jich splnila už tolik. Miluji cestování. S eMky jste pořád někde na zajímavých a exotických místech. Teď jsme se například vrátili z úžasné týdenní plavby na obrovském cruiseru po Středozemním moři… Ale jeden sen bych ještě přeci jen měla. Pracuji na tom, abych si koupila nemovitost někde v teplých krajích u moře, přestěhovala se a v klidu tam dožila svůj skvělý život 😊.

Změň také svůj pohled na svět financí a pojišťovnictví ještě dnes a staň se součástí týmu s nejlepšími fanoušky – klienty a největším potenciálem na trhu. Jsi připraven na úspěch? Nechej nám na sebe kontakt.

ČNB zdražuje hypotéky. Radíme, co právě udělat

Ve středu 27. června 2018 přistoupila Bankovní rada ČNB k dalšímu ze série opatření. Tentokrát všech šest přítomných členů rady hlasovalo o zvýšení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. Všichni byli pro a úroková sazba nyní činí celé jedno procento. Od výše základní úrokové sazby se odvíjí úročení komerčních úvěrů, takže můžeme očekávat rovněž zvýšení úrokových sazeb také u hypoték. Po nedávném zpřísnění podmínek pro hypotéky (platí od října 2018) tak centrální banka ve snaze o ochlazení přehřívající se české ekonomiky přistoupila v krátké době k dalšímu restriktivnímu opatření. Na druhou stranu musíme přiznat, že vlastně ani moc jiných možností nemá.

Co to znamená pro českého spotřebitele a zákazníka M&M Holdingu především, zajímalo redaktorku Českého rozhlasu Evu Mošpanovou, která položila našemu tiskovému oddělení několik otázek. Odpovídali na ně výkonný ředitel M&M Finance Michal Pitucha a regionální ředitel M&M Reality Holdingu Jan Martina:

 • ČNB nedávno zpřísnila podmínky pro hypotéky. Co byste v reakci na toto rozhodnutí a aktuální ceny bytů poradili zájemcům o byt (například mladé rodině s průměrnými příjmy a trochou úspor) – je nyní rozumnější s koupí bytu počkat, nebo nakupovat naopak hned?

Michal Pitucha: Vzhledem k tomu, že se aktuálně zvyšují úrokové sazby hypoték a v následujících letech hrozí jejich další zvyšování a v současné době jsou průměrné úrokové sazby hypoték kolem 2,5 %, což je z dlouhodobého hlediska stále velmi příznivá úroková sazba, tak doporučuji neotálet a reagovat nejlépe do října letošního roku, kdy dojde ke zpřísnění poskytování hypoték. Co se týče cen nemovitostí, tak tyto budou podle mne (pokud se nestane nic zásadního) stagnovat, nebo mírně růst, takže i tento fakt hovoří jasně – není nač čekat.

Jan Martina: Mladé rodině bych nyní doporučil specifikovat, zda skutečně potřebuje nemovitost vlastnit. V případě že rodina svou potřebu takto vyhodnotí, doporučuji nemovitost pořídit co nejdříve. S ohledem na dění na realitním trhu a dalším doporučením ze strany ČNB, která považuje za nutné podmínky pro získávání hypotečních úvěrů stále více zpřísňovat, by se pro takovou rodinu mohlo stát vlastní bydlení v příštích letech zcela nedostupným.

 • Jak by se podle Vás naopak měli zachovat zájemci o prodej bytu?

Jan Martina: Vzhledem k tomu, že poptávka stále převyšuje nabídku, zatím nevidím důvod, aby prodávající činili nějaké zvláštní kroky. Cena nemovitosti samozřejmě nesmí být nadhodnocená, což se v současné době stává ve stále větším množství případů. Především na internetu lze najít skutečně přepálené ceny nemovitostí, za které už není možné je pak opravdu prodat. Prodávající musí cenu nastavit tak, aby za svůj byt či dům získal reálné maximum odpovídající lokalitě a stavu daného objektu.

 • Jsou stoupající ceny bytů momentálně jenom „bublinou“ a lze očekávat jejich pokles?

Jan Martina: Je pravda, že ceny nemovitostí jsou nyní abnormálně vysoko, a je možné, že trh se skutečně přehřívá a je na svém maximu. V lokalitách, kde kupní síla obyvatel už v žádném případě nedosáhne na ještě dražší nemovitosti, jako jsou panelová sídliště a periferie, lze očekávat stagnaci, možná i mírný pokles cen. V centrech měst, VIP lokalitách a obecně v oblastech, kde je silná poptávka po novém bydlení, možná také přestanou po nějaké době ceny nemovitostí stoupat, ale rozhodně si byty a domy udrží svou hodnotu. Jsou tedy i dobrým nástrojem pro investici a uchování kapitálu.

Taková by tedy byla doporučení našich expertů. Snad vám budou k užitku.

Potřebujete s financováním své nemovitosti poradit? Na stránkách mmreality.cz/kontakty si najděte svou nejbližší pobočku M&M Reality Holdingu. Na každé pobočce vedle realitních makléřů sídlí i váš finanční poradce, který vám je k dispozici.

Víme, kolik musíte vydělávat, abyste si mohli pořídit svůj vysněný domov

Co se to vlastně stalo v úterý 12. června 2018, když guvernér ČNB Jiří Rusnok oznámil, že centrální banka dále zpřísní od října 2018 pravidla pro poskytování hypoték. Dle slov guvernéra vedl ČNB k omezením trhu rychlý růst cen nemovitostí i objemu úvěrů na bydlení. V případě zhoršení ekonomického vývoje by se totiž mohla řada domácností s hypotékou dostat do problémů se splácením, což by se dotklo následně i bank.

V krátkosti jde o následující:

 • výše dluhu žadatele o hypotéku by nově neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu
 • žadatel by měl současně na splátku vynakládat maximálně 45 % svého měsíčního čistého příjmu.

Připravili jsme pro vás tabulku, ať si můžete představit, co to znamená pro vaše finanční plány:

V praxi ale opatření ČNB znamená pouze doporučení. Nejde tedy o zákonné opatření. Banky se doporučením řídit mohou, ale také nemusí. Většina bank se doporučením řídí, byť hledají cesty, jak to udělat, aby se “vlk nažral”. Ve vyjádření guvernéra ČNB jde ale také číst mezi řádky. Centrální banka bude dále podmínky zpřísňovat a zároveň všemi možnými prostředky postupně na bankách vyžadovat jejich plnění. Přiznejme si, že nástroje k tomu má již dnes.

Na celé věci je ale zajímavý ještě jeden aspekt, a to nesoulad vedení ČNB s nejčastějšími vyjádřeními politiků, kteří v kampaních vždy po pracovních místech uvádějí jako svůj druhý programový bod dostupné bydlení a dostupnost jeho financování. Můj kolega výkonný ředitel M&M Finance Michal Pitucha se k tomu vyjádřil pro ČTK takto: „Nové opatření zcela jistě zúží okruh potenciálních kupujících nemovitostí, což bude mít za příčinu zpomalení, či stagnaci růstu cen nemovitostí. Bohužel toto opatření zasáhne především mladé rodiny s relativně nižšími příjmy, které si chtějí pořídit vlastní nemovitost. Pro ně se stane vlastní bydlení těžce dosažitelné. Myslím, že toto opatření ČNB je až příliš úzkostlivé. Nepočítáme-li Prahu, tak jsou ceny nemovitostí v Česku, i přes určitý hypoteční a realitní boom posledních let, stále na relativně nízké úrovni ve vztahu k příjmům. Alespoň ve srovnání s vyspělou Evropou, kde je vlastní bydlení ještě mnohem méně dostupné.“

Na závěr dodejme, že všechny kroky ČNB avízuje už dlouhou dobu a vždy s předstihem. Úterní rozhodnutí je jen jedním z mnoha kroků, kterými centrální banka reaguje na situaci na realitně finančním trhu. Další budou následovat, ale zatím nikdy nešlo o žádnou tragédii.

Marek Macuraobchodní ředitel M&M Finance

Potřebujete s financováním své nemovitosti poradit? Na stránkách mmreality.cz/kontakty si najděte svou nejbližší pobočku M&M Reality Holdingu. Na každé pobočce vedle realitních makléřů sídlí i váš finanční poradce, který vám je k dispozici.

Kolik stojí pojištění na riziko povodní?

Už pět let u nás nebyly významnější povodně. Naposledy v Čechách přesně před pěti lety. Tehdy si bohužel vyžádaly 15 lidských životů. Postiženo bylo kromě Prahy i několik velkých měst jako Ústí nad Labem, Děčín, Plzeň nebo České Budějovice. Podle zdrojů z databáze sesterské společnosti M&M Reality se v těchto městech ve vyšších záplavových zónách nemovitost stále špatně prodávají. Ve čtvrté rizikové zóně je běžná cena nemovitosti dokonce o 30 % v některých případech i o 50 % nižší než srovnatelné ceny v jiných městech.

Potvrzuje to i Jan Martina, oblastní ředitel pro Hlavní město Praha společnosti M&M Reality: „Vyšší cenové rozdíly se týkají pouze nemovitostí, které se nacházejí ve čtvrté rizikové zóně. Jsou nepojistitelné a tudíž je nelze financovat hypotečním úvěrem. V těchto případech kupující stále hodně zvažují, zda nemovitost koupit. Pokud nakonec ke koupi dojde, jsou ochotni zaplatit pouze diskontní cenu.“

O horší prodejnosti nemovitostí v místech, kde se prohnala velká voda, hovoří také vedoucí pobočky v Děčíně společnosti Ivan Novák: „Lidé už jsou opatrní, co se záplav týče. Mimo jiné proto, že po té velké povodni v roce 2002 se říkalo, že bude alespoň 100 let klid. A místo toho přišla další za pouhých 11 let.”

Také Tomáš Hanauer, vedoucí pobočky v Ústí nad Labem uvádí jeden zajímavý současný obchodní případ: „Nyní máme v nabídce rodinný dům v Neštěmicích, které byly jednou z částí Ústí nad Labem zaplavených v červnu 2013. Nemovitost je prodejná za cenu okolo 2,3 milionu korun. Mimo záplavovou oblast by byla bez problému prodejná za částku o 700 tisíc vyšší.“

Téměř všechny pojišťovny používají pro stanovení rizika povodní aplikaci České asociace pojišťoven, která určuje výše zmíněné rizikové zóny:

 1. zóna se zanedbatelným rizikem povodně
 2. zóna s nízkým rizikem povodně (území stoleté vody)
 3. zóna se středním rizikem povodně (území padesátileté vody)
 4. zóna s vysokým rizikem povodně (území dvacetileté vody)

„Pro vlastníky nemovitostí a potenciální kupce je toto rozdělení velmi důležité, protože určuje výši pojistného. Zatímco majitel rodinného domu v první zóně nebude mít při sjednávání pojištění problém, ostatní už na tom budou hůře, připlatí si. Skutečný problém nastane v případě nemovitostí ve čtvrté, tedy nejvyšší zóně. Tyto nemovitosti jsou totiž zpravidla nepojistitelné, respektive je pojišťovny odmítají pojistit na riziko povodní. Tato skutečnost komplikuje také získání hypotéky,“ upozorňuje Radka Klímková, regionální ředitelka společnosti M&M Finance.

Konkrétní příklad rozdílu v pojištění

Rozdíly v pojistném za riziko povodně a záplavy jsou výrazné. Konkrétně u rodinného domu s pojistnou částkou 3,5 milionu se liší takto:

 • Zóna 1: cena za riziko povodně a záplavy v základu: 551 Kč / pojistný rok
 • Zóna 2: cena za riziko povodně a záplavy v základu: 2 120 Kč / pojistný rok
 • Zóna 3: cena za riziko povodně a záplavy v základu: 3 923 Kč / pojistný rok
 • Zóna 4: nepojistitelné nemovitosti

Byť je od povodní již pět let klid, rozhodně se pojištění nemovitosti na riziko povodní vyplatí. A to i v případě, že se vaše nemovitost nachází v nejdražší 3. zóně. Voda je totiž živel. Když se rozhodne, že bude řádit, napáchá škody mnohem vyšší, než je cena např. desetileté pojistky.

Potřebujete s pojištěním nebo financováním své nemovitosti poradit? Na stránkách mmreality.cz/kontakty si najděte svou nejbližší pobočku M&M Reality Holdingu. Na každé pobočce vedle realitních makléřů sídlí i váš pojišťovací a finanční poradce.

Báječná firemní dovolená na lodi Sinfonia

Být členem největší realitně finanční skupiny u nás má řadu nesporných výhod. Díky součinnosti s makléři největší realitky v zemi jste denně zásobováni horkými kontakty s požadavky na financování a pojištění. Vzhledem k tomu, že skupina je také technologickým lídrem v oboru, máte k dispozici revoluční IT nástroj – tablet StormmBook, který šetří moře času a spoustu nudné práce udělá za svého majitele. A v neposlední řadě jste součástí skvělé party, která si dokáže nejen pomáhat, ale i parádně užívat. Naposledy se tak stalo na společné firemní dovolené, největší jakou kdo kdy v České republice uspořádal.

Vedení a regionální ředitelé M&M Finance.

V pondělí 14. května 2018 se téměř sedm set realitních makléřů, finančních a pojišťovacích poradců, investičních specialistů, managementu, zaměstnanců centrály, obchodních partnerů a milých hostů nalodilo v italských Benátkách na loď MSC Sinfonia, aby podnikli okružní plavbu po Jaderském moři. Postupně navštívili přístavy Koper ve Slovinsku, Zadar a Dubrovník v Chorvatsku a malebnou Anconu na východním pobřeží Itálie. Svou pouť po perlách Jadranu ukončili v sobotu 19. května 2018 návratem do Benátek.

Soukromý koncert kapely Kryštof pro členy Zelené rodiny.

Kromě výletů do zmíněných měst si užili i samotnou plavbu na zaoceánském cruiseru. Sinfonia je loď italské společnosti MSC Cruises, má 13 palub, je přes čtvrt kilometru dlouhá a pojme více než 2 500 cestujících, kterým poskytuje služby na úrovni luxusního hotelu. Pohodlné a plně vybavené kajuty, gastronomické zážitky ve čtyřech restauracích, skvělou kávu a nápoje ve 12 barech, zábavu v kasínu nebo velkém divadelním sále, bazény, vířivky, sportovní vyžití i wellness. To vše si naši mořeplavci do sytosti užili. Navíc jim Petr Morcinek na čtvrtek přichystal neočekávanou návštěvu. V Dubrovníku se nalodil Richard Krajčo s celou kapelou Kryštof, aby účastníkům největší firemní dovolené všech dob nejen zahráli, ale zůstali s nimi až do konce plavby.

Chcete se také příště zúčastnit podobné firemní dovolené a k tomu navíc využívat všechny výhody člena největší realitně finanční skupiny? Pak nám na sebe nechte kontakt.

Pokud máte chuť na objevnější procházku po lodi Sinfonia, navštivte náš lifestylový magazín mm.cafe, kde najdete dvoudílný seriál s názvem: “Projděte se s námi po palubách lodi Sinfonia”

Na fotky z největší firemní dovolené všech dob se můžete podívat na našem Flickru.

M&M Příběhy – Petr Strašák ml. je konečně pánem svého času

Příběh finančního poradce Petra Strašáka se stejně jako mnoho dalších M&M příběhů dá rozdělit na dvě části. Na tu o životě předtím než vstoupil do řad specialistů v M&M Finance a na tu současnou, kdy se rozhodl pro změnu. Než se stal Petr za rok své působnosti v nejrychleji rostoucí divizi M&M Reality Holdingu jedním z nejúspěšnějších finančních poradců, pracoval v korporátu: “Pracoval jsem jako manažer akvizic pro pobočkou síť a měl na starosti akvizice nových klientů pro banku ve dvou regionech. Před tím jsem pracoval čtyři roky na postu manažera obchodního týmu.”

Popisuje, co to znamenalo. Brzy vstát, blesková ranní hygiena, autem rychle do kanceláře. Tam na něj čeká spousta otázek podřízených, úkoly od nadřízených, hory papírů a telefonátů. Za celý den nestihne ani odpovědět manželce na SMS. “Nesnídám, nejsem s rodinou, v práci nestíhám a stejně to nestačí. Takto to dál nepůjde.” Rozhoduje se pro změnu! U M&M je všechno jinak. Svůj čas si řídí sám. Už mu život neutíká bezcílně mezi prsty. Čas už dávno není jeho nepřítel, ale kamarád a spojenec.

Petře, řekni nám ještě jednou, proč si se rozhodl pro změnu, co Tě k tomu vedlo?

Hlavním důvodem byla pravděpodobně potřeba změny životního stylu. Získat čas! Nyní mám více času na rodinu, sám pro sebe a dělám více věci, které mě baví. Dříve na ně nebyl čas. Druhým aspektem jsou peníze. Nyní jsem pánem svých výplat. Vím kolik potřebuji na to, abychom mohli spokojeně žít a užívat si s celou rodinou.

Řekni nám, jak vypadá Tvůj běžný den od pondělí do pátku?

První změnou bylo, že jsem začal znovu snídat. Po více jak 7 letech v korporátu. Snídám s dcerkou. V průběhu dopoledne zvládám administrativu, když je potřeba tak taky úřady. Po klidném obědě mívám nejčastěji schůzky s klienty nebo si telefonicky domlouvám nové schůzky z kontaktů, které mi přistanou z realitky. Pak už mám čas na sebe, své zájmy a rodinu.

V čem vidíš výhody oproti minulé profesi?

Čas se zpomalil a já vnímám více svět kolem sebe. Mám absolutní svobodu v rozhodování. Výšku své odměny si stanovuji sám. Pochopil jsem, jakou hodnotu má čas pro rodinu, sport, ke kterému jsem se mohl konečně vrátit a ostatní životní radosti. Od dětství zbožňuji filmy, takže velmi rád odpočívám u filmů.

Jaké máš rodinné zázemí?

Jsem ženatý a mám dvě přenádherné holčičky. Bydlíme v rodinném domě, který jsme zrekonstruovali. Otec celý život pracuje ve financích, no vlastně i díky tomu jsem nyní finančním poradcem u eMek.

Jaké plány a ambice máš a jaké sny si chceš ještě naplnit?

Z ambicí úspěšného herce jsem se již rozloučil. Do vesmíru se pravděpodobně taky nepodívám, takže zatím zůstanu u financí. Vždycky mě bavil management, takže bych se časem rád opět dostal na pozici manažera a vedl tým obchodníků. No a snem, který se už částečně daří plnit, je získat stabilní finanční zázemí, abychom mohli s rodinou cestovat po celém světě. A to kdykoliv a kamkoliv budeme zrovna to ráno chtít.

Změň také svůj pohled na svět financí a pojišťovnictví ještě dnes a staň se součástí týmu s nejlepšími fanoušky – klienty a největším potenciálem na trhu. Jsi připraven na úspěch? Nechej nám na sebe kontakt.

Videoreportáž z Kongresu M&M Finance

M&M Finance mají za sebou II. Celorepublikový kongres. Více než 300 finančních specialistů se v pondělí 9. dubna 2018 sešlo v hotelu Jezerka na Seči. Na akci nemohli chybět partneři z řad bankovních institucí a představitelé vedení M&M Reality Holdingu.

Vystoupili zde zástupci Strategického partnera M&M Holdingu a zároveň Generálního partnera Kongresu – České spořitelny. Hlavními body programu byly novinky aplikace Moderní finanční poradce, nové produkty partnerů a náborová kampaň „Ještě dnes vyměň dres“. Závěr oficiální části Kongresu patřil Petru Morcinkovi, majiteli M&M Holdingu, který představil všechna strategická partnerství holdingu se společnostmi, které jsou leadery ve svých oborech.

Reportáž z celého dne najdete v článku na blogu.

II. Celostátní kongres M&M Finance

Po letech se M&M Finance vrátily na místo činu. Tam, kde téměř začínaly. Hotel Jezerka na Seči ale tentokrát praskal ve švech. V pondělí 9. dubna 2018 přivítaly jeho tři konferenční sály na tři stovky finančních specialistů, tedy znatelně více než kdy se v současnosti nejrychleji rostoucí divize M&M Holdingu teprve rozjížděla. Jak s oblibou říká výkonný ředitel M&M Finance Michal Pitucha, tehdy by kmen společnosti stěží zaplnil Tupolev. Dnes už finančníci se zelenou visačkou na krku slušně zaplní “několik řad prvního patra Airbusu A380”. A jak si slíbili na II. Celostátním kongresu, zbylá místa hodlají ještě letos zaplnit a společně do pěti let zaútočit na špici finančního trhu. Nástroje k tomu mají bezkonkurenční!

Ano, tento kongres byl především o jedinečných nástrojích technologického lídra českého finančního trhu. O bezkonkurenční Hypoteční kalkulačce, o Univerzální žádosti a především o aplikacích pro revoluční tablet StormmBook. Představení všech IT vychytávek se v hlavním sále ujal obchodní ředitel Marek Macura. V rychlosti si všechny novinky připomeňme:

Představení Hypoteční kalkulačky

HYPOTEČNÍ KALKULAČKA:

 • Propočet variant řešení, včetně sazeb a nákladů za pár vteřin
 • Propočet bonity
 • Nově výpočet OSVČ
 • Porovnání podle jednotlivých bank
 • Metodiky a porovnání metodik bank
 • Propočet vývoje splácení, přeplatek, zůstatek v jednotlivých letech

A na konci jako výstup – Univerzální žádost do jakékoliv partnerské finanční instituce!

Aktualizace a připravované novinky aplikace Moderní finanční poradce

STORMMBOOK:

Moderní finanční poradce

  • Nová rychlá kalkulačka pro zadání vstupů
  • Splatnost i v měsících
  • Nový mód prohlížení
  • Investice

Univerzální žádost

 • Selekce dokumentů k odeslání

Pojištění

 • Aktualizace výpočtů
 • Nový souhrn rizik u nemovitostí
 • Popisky rizik
 • Možnost odeslat požadavek na zpracování kalkulací pro ASR
 • Pracovní neschopnost
 • Úpravy a zlepšení při zadávání výdajů a dat
Součástí kongresu byly i prezentace partnerů

V ostatních sálech probíhal také zajímavý program. Finanční specialisté se seznámili s aplikací Tipař, úpravách v zákoně o ochraně osobních údajů tzv. GDPR a novinkami v nabídkách partnerů a zároveň také sponzorů, bez nichž by celá akce neměla šmrnc. Svá vystoupení zde měli především zástupci Strategického partnera celého M&M Holdingu a zároveň Generálního partnera kongresu – České spořitelny a Buřinky – Stavební spořitelny České spořitelny. Dále se na pódiu vystřídali zástupci ČSOB Group, Raiffeisen Stavební spořitelny, KB Pojišťovny, Allianz a Monety Money Bank. Všem za jejich podporu a také skvělé prezentace ještě jednou děkujeme!

V dalším bloku programu přišli finanční poradce pozdravit a také překvapit zástupci M&M Reality. Nejdříve se svou zdravicí a poděkováním za odvedenou práci vystoupil výkonný ředitel Zdeněk Václavek a poté se ve svém vtipném vystoupení ujali slova ředitelé pobočkové sítě Josef Dolanský a Pavel Zámečník. Poslední dva jmenovaní všechny přítomné překvapili, když na důkaz toho, že si spolupráce s M&M Financemi nesmírně váží, rozdali 12 finančním specialistům poukazy na plavbu výletní lodí po Středozemním moři.

Nemohli chybět ani zástupci M&M Reality, Josef Dolanský a Pavel Zámečník, kteří s sebou přinesli úžasné překvapení

Program poté pokračoval vystoupením jednoho ze spolumajitelů investičního fondu Nemomax Marka Unčovského (RN Solution). Mimo jiné druhým spolumajitelem fondu je Petr Morcinek (majitel M&M Holding). Zmíněný fond s proměnlivým kapitálem bude financovat rozjezd projektů M&M Holdingu v oblasti rekonstrukcí, výkupů a developmentu. Investiční produkty fondu budou pro zákazníky dostupné od 1. května 2018 a finanční specialisté se s nimi podrobně seznámí na školení koncem dubna.

Představení náborové kampaně „Vyměň dres ještě dnes“

A to už se přiblížily poslední dva vrcholy celého dne. Prvním vrcholem bylo představení akviziční kampaně s hlavním sloganem: “Vyměň dres ještě dnes!” M&M Finance zahájí počátkem května masivní náborovou kampaň, kde představí “3 důvody pro změnu dresu.” Nebudeme je tu všechny popisovat, najdete je na frontpage současného webu mmfinance.cz. Ale jak už jsme v úvodu naznačili, finanční specialisté si slíbili, že útok na špici finančního trhu musí uskutečnit v mnohem větším než současném počtu.

Na závěr oficiální části Kongresu vystoupil se svými vizemi a novými projekty majitel M&M Holdingu Petr Morcinek. Představil všechna strategická partnerství, která letos uzavírá s největšími společnostmi ve svých oborech. Ve finančním sektoru s Českou spořitelnou, v pojišťovnictví s Českou pojišťovnou a v energetickém sektoru s E.ON. Vysvětlil, v čem tato partnerství spočívají a co dobrého makléřům a finančním specialistům přinesou. A ještě než stačil všem popřát krásný zbytek večera, tak i on nakonec skončil převlečený v zeleném dresu M&M Finance – symbolu přicházející náborové kampaně.

V zeleném dresu M&M Financí skončil i majitel M&M Reality Holding Petr Morcinek

Kongres poté pokračoval After Party až do brzkých ranních hodin. Na fotogalerii z oficiální části kongresu se můžete podívat na náš Flickr nebo Facebook M&M Financí.

StormmBook – revoluční řešení pro finanční poradce

Říjen 2017 byl pro M&M Finance a celý holding zlomový. V kongresovém sále jsme před zraky 2500 lidí spustili novou etapu společnosti. Představili novou aplikaci a zařízení pro práci finančních poradců a realitních makléřů – StormmBook. Odborný magazín pro profesionální finanční poradce Profi Poradenství a Finance vyzpovídal výkonného ředitele M&M Finance Michala Pituchu a produktového a obchodního ředitele Marka Macuru. Co se  stalo od říjnového M&M Summitu? Jak se jim daří s novými nástroji a podporou, jak se vyvíjí z jejich pohledu trh nebo co čekají od roku 2018 v branži financí a realit se dozvíte v celém exkluzivním rozhovoru.

Začátkem roku se bilancuje, jak vy hodnotíte rok 2017?
MM: Pro mě to bylrok náročný, ale zároveň nesmírně zajímavý a v mnoha ohledech nový. Naskočil jsem do jiné společnosti, do trošku odlišného typu byznysu a ačkoli je to pořád ve své podstatě stejné, tak některé věci fungují jinak. Chvíli jsem se rozkoukával a pak jsme se do toho pustili naplno. Podařilo se spoustu věcí posunout a přijít s inovativními novinkami v poměrně dobrém čase. Mám radost, že energie a čas, který do toho všichni v týmu dali, tak se zhmotnil v nové aplikaci a celkovém řešení. Navíc podle nadšených reakcí z testovacího provozu vidíme, že se to povedlo.

MP: Díky náběhu nových zákonů a spouštění nových projektů v rámci M&M holdingu to byl
opravdu jeden z nejnáročnějších roků v mé pracovní kariéře, nicméně nastartovali jsme novou éru a jak v realitách, tak ve financích jsme si dali za cíl stát se technologickým lídrem a v loňském roce jsme do toho opravdu „šlápli“. Summitem 2. 10. 2017 v Kongresovém centru jsme tuto novou éru oficiálně odstartovali.

Jak se dařilo „byznysově“?
MP: Potenciál M&M holdingu a zároveň největší realitky v zemi bylo přesně to, co mne před pěti lety nalákalo přejít z realit do financí. Před pěti lety byly M&M finance jen servisní firmou pro financování realitních obchodů. Teď máme jasný cíl zařadit se mezi nejvýznamnější finančnězprostředkovatelské firmy na trhu – aneb začít hrát extraligu.

MM: Byznysově výborně. Rostli jsme ve všech divizích holdingu, daří se skvěle. Naší obrovskou výhodou je největší realitní kancelář, která generuje měsíčně přes 30 000 klientů, kteří se na M&M Reality obrátí s potřebou řešit bydlení. Tohle nás nenechává klidnými. Potenciál využíváme stále jen z malé části. Sice se to za rok podařilo posunout
a zlepšit, ale stále je tam mnoho prostoru. Nemáme komu předávat kontakty, chybí nám poradci, to mě v podstatě fascinuje. Většinou poradcům chybí kontakty, my to máme naopak :-). Kontakty máme a ještě jde o klienty s jasnou potřebou spojenou s bydlením. Na nábor se teď budeme zaměřovat a věřím, že s přibývajícím počtem lidí se nám potenciál bude dařit lépe vytěžovat.

Trh se v poslední době hodně mění, jak se mění propojení realit a financí?
MP: Ještě před cca sedmi lety nevnímaly realitní kanceláře na českém trhu nějak zásadně potřebu propojení realit a financí. Stejně tak finanční firmy se do realit nijak nehrnuly. Obě strany se dívaly na ten druhý obor tak trochu přes prsty. V posledních letech se začala situace radikálně měnit. Realitní kanceláře chtěly mít větší kontrolu především nad financováním prodávaných nemovitostí a ty větší začaly zakládat nejprve ryze hypoteční,
pak finanční centra. Stejně tak finanční firmy začaly zakládat „realitní divize“. Myslím si, že
všichni začali silně vnímat potenciál, který skýtá propojení realit – hypoték – pojistek – investic. Jedná se podle mne o dokonalý kruh. Není však úplně jednoduché tyto obory propojit. Troufám si říci, že i díky StormmBooku jsme v tomto propojení nejdále. Zcela jsme tím změnili způsob prodeje nemovitostí, hypoték, pojištění a investic.

MM: Klient má dostat kvalitní a komplexní službu. Náš pohled je, že na každý obor by měl
být profesionál, který rozumí své práci a poskytne 100% službu. My, jako firma máme připravit klientovi vše tak, aby papírování, starostía strastí bylo co nejméně a klient si od nás odnesl uživatelskou zkušenost, aby vše proběhlo co nejhladším způsobem. Propojení tedy dává byznysový smysl, ale zejména dává smysl jako komplexní a perfektně funkční služba vůči klientovi. Toto propojení se snažíme stále zlepšovat, zkvalitňovat a posouvat. Ideálně tak, že klient řekne, o který byt má zájem, vše zařídíme s jeho minimálním zapojením a nastěhuje se do zařízeného bytu. O STORMMBOOOKU bylo hodně slyšet.

Říjnová akce byla obrovská, takže mě napadá, jak se mu daří?
MP: Plní to naše očekávání. Realitní makléři už v terénu mají kolem 700 zařízení a pomalu se to stává zcela běžnou součástí jejich byznysu. Je to pro ně neskutečné ulehčení práce v podobě menší administrativy a schůzka se StormmBookem i ze zpětných vazeb klientů působí mnohem profesionálněji a důvěryhodněji. My jsme za finance 2. 10. 2017 na M&M Summitu StormmBook představovali a spouštěli do pilotních testů. Musím říct, že reakce a zpětná vazba testerů je výborná! Z povahy oboru se do finančního StormmBooku dá dát mnohem více funkcionalit. Klienti si nadšeně hrají a poradci si zjednodušení práce nemůžou vynachválit (např. elektronické podpisy povinných dokumentů, které je administrativně zatěžovaly).

MM: Summit v Kongresovém centru pro 2 500 lidí byl opravdu ve velkém. Prezentovat celý den před takovou masou lidí byla zase nová a intenzivní zkušenost, ale stálo to za to. StormmBook je naše hlavní téma. V lednu jsme do pilotu spustili pojišťovací část, která byla také přijata s nadšením. Testujeme, zapracováváme požadavky ze sítě, přemýšlíme
o nových funkcionalitách. Nezpomalujeme ani o kousek. Na tento rok ještě chystáme
modul na finanční plánování. Troufám si tvrdit, že se StormmBook daří skvěle. Jen bych nerad v záplavě informací o StormmBooku opomněl i další oblasti, ve kterých jsme se posunuli, jako je na příklad interní systém STORMM 2.0, který stavíme souběžně se StormmBookem, který nám umožňuje další množství věcí a funkcionalit, významně zlepšuje komfort uživatelů, tedy poradců a je připraven na další technologický rozvoj,
který plánujeme. Také jsme se významně posunuli v oblasti analýz a porovnávání produktů.

Co StormmBook vše vlastně umí?
MP: Pro mě STORMMBOOK geniálním způsobem propojuje reality a finance. Systematizuje
a unifikuje práci realitního makléře i finančního poradce. Profesionalizuje prezentaci a významně vše zjednodušuje. Každopádně tohle je přesně parketa Marka, který řekne více detailů. Umí o tom vyprávět hodiny.

MM: My jsme si o tom už povídali před Summitem, ale nemohli jsme být úplně konkrétní, teď už můžeme. Hypoteční modul StormmBooku umožňuje v první části standardizované představení poradce, společnosti, výhod spolupráce. Ukázky výstupu pro klienta a s čím pracujeme. Pomocník je to zejména pro začínající poradce. Další část se věnuje modelacím. Tedy projít s klientem splatnost, výši hypotéky, umíme bonitu spočítat během pár minut. Lze modelovat i různé varianty a porovnávat proti sobě. Umíme rychle ukázat výhody delší splatnosti a pravidelné investice. Poradci obrovsky oceňují, jak jednoduše lze ukázat mimořádné splátky v průběhu roku. Je možné modelovat rozdíl rozdíl mezi snížením splátky/zachováním splatnosti a zachovánímsplátky/zkrácením splatnosti. Umíme za pár vteřin modelovat změnu sazeb, tedy co se stane, když skočí sazby o 1 %, bude na to klient mít? Velmi aktuální téma. Odeslat klientovi lze krásný výstup do mailu. S modelací jsme si hodně pohráli a klienti i poradci to neskutečně kvitují. (1.)

1. Modelace hypotéky a investice

Pak přichází na řadu naše eso z rukávu. S klientem společně zrekonstruujeme jeho nemovitost a doslova ho posadíme do sedačky a pustíme mu televizi. Může si dokonce vybrat, jestli chce pustit fotbalový zápas nebo Slavíka, případně „růžovku“. Zní to sice úsměvně, ale neskutečně to u klientů boduje a významně to ovlivňuje jeho emoce a mění zážitek a vnímání celé schůzky. Je to detail, ale právě o detaily jsou to, co odlišuje skvělé od dobrého.

Obrovská úspora času a zjednodušení administrativy je elektronické podepisování dokumentů. Žádné tisknutí papírů, nikam se nic neposílá! Podle mě sen každého poradce. StormmBook umí biometrický podpis, takže vše rovnou s klientem podepíšete a klientovi odchází PDF do mailu, poradcům se nahrají do systému ke klientovi. (2.)

2. Elektronické podpisy povinných dokumentů

Modul pojištění je aktuálně zaměřen na nemovitosti a životní pojištění. Umíme krásně vizualizovat o čem se to vlastně bavíme. Hodně jsme se zaměřili na to, ať klientovi vysvětlíme PROČ má být pojištěn. Jaké dopady na jeho život to může mít. Na časové ose pochopí, kolik mu chybí peněz a StormmBook pak pomáhá vizualizovat i dostatečnost
současného pojištění. Na jak dlouho mu pojistka vydrží, je správně nastavená? Automaticky dopočítává zbývající potřebnou částku pro dokrytí. (3.)

3. Modelace pojištění

Poradcům pomáháme i s prodejní argumentaci a přímo do StormmBooku jsme zakomponovali infolisty o pojištění, porovnání rizik a výluk mezi pojišťovnami, informace o rizicích a spoustu dalších vychytávek. Ani zdaleka to tím nekončí. (4.)

4. Pojištění nemovitosti

Díky StormmBook se daří standardizovat poskytovanou službu a tím i zvedat kvalitu pro
klienty, což je klíčové. Co mě těší, tak je zpětná vazba, že je to jednoduché k pochopení a využívání, že to klienti chápou a jsou nadšení. Podařilo se dostat složitost a mraky výpočtů do pozadí a nechat příjemný uživatelský zážitek. Na našem webu lze získat více informací. Kolegové vše rádi předvedou na osobní schůzce, není problém (smích).

Zmínili jste systémové propojení mezi realitním makléřem a finančním poradcem,
co to znamená?
MM: Jde o propojení skrze interní systém. Dokážeme rychle a efektivně distribuovat informace o nových zájemcích o nemovitost a máme postavený celý automatizovaný systém pro kooperaci mezi makléřem a finančním poradcem. Čas a rychlost jednání jsou dnes klíčové, na trhu je silná konkurence. Díky systémovému propojení pak poradci a makléři nemusí vyplňovat stále stejné informace o klientovi, přináší to daleko větší komfort, snižujeme administrativu a klíčové je, že je systém standardizovaný.

MP: No a jelikož byznys není jen o systému, ale o vztazích, tak neustále pracujeme na „lidském propojení“ realitních a finančních makléřů. Troufám si říct, že M&M holding je jediná firma v ČR, která je schopna poslat 600 nejúspěšnějších lidí na exotickou dovolenou, udělat pro lidi vlastní open air festival pro více než 5 000 lidí (M&M fest) a vynakládá spoustu peněz na motivaci lidí 3., 4. Elektronické podpisy v podobě soutěží, dovolených a jiných benefitů.

Pojďme se podívat trochu dopředu. Jak vidíte trh v roce 2018 a v dalších letech?
MP: Realitní trh zažil v minulých třech letech obrovský boom, vzrostly ceny ve všech regionech, zvláště pak v Praze. Poptávka výrazně převyšuje nabídku. Podle mne bude tento trend pokračovat i v roce 2018 s tím, že růst cen se výrazněji zpomalí i díky rostoucím úrokovým sazbám a omezením ze strany ČNB. Tento scénář podle mne bude platit za předpokladu, že nepřijde nějaký problém zvenčí (Evropské unie či světa). Za M&M holding jsme letos překonali provizní obrat jedné miliardy a v roce 2018 čekáme především výrazný růst v oblasti financí.

MM: Když se podívám do křišťálové koule, tak tam vidím, že hypoteční trh zažije dle mého názoru pokles kolem 10 %. Trh pojištění bude pokračovat obdobně jako letos, jen jsem zvědavý, zda se nějak začnou projevovat pětiletá storna.Už je to rok od zavedení. Investice, tady si netroufám nic predikovat. Jsem zvědav, jak v roce 2018 dopadnou korunoví investoři do cizoměnových nástrojů. Když se podíváte na rok 2017, tak posílení koruny si vzalo poměrně hodně velkou část výnosů. Pro nás bude pojištění a investice,
potažmo finanční plán, hlavními tématy roku 2018. Z pohledů produktů a technologií, tak věřím, že v roce 2018 by mohly z pohledu finančních poradců přijít větší technologické inovace. Větší míra propojení s distribucí produktových domů, inovované produkty, zjednodušení práce pro poradce. Velkým tématem budou i úvěrové testy a končící přechodné období a vzdělávání obecně, kdy testy přinesl i MIFID. Oponoval jsem některé otázky a musím říct, že nezbývá než věřit, že dojde k zjednodušení otázek, některé byly velmi těžké. V M&M budeme dále vyvíjet StormmBook a přinášet další technologické inovace do finančněrealitního byznysu. Intenzivně komunikujeme s bankami a pojišťovnami, hledáme další možná využití a propojení.

Hrajeme si s vrituální realitou a jejím využitím nejen v realitách, ale i dalších oborech. Vzhledem k množství dat o nemovitostech, které máme k dispozici, zkoušíme i strojové učení a jak využít umělou inteligenci. Během 2018 určitě ještě představíme pár technologických novinek a vychytávek. Samozřejmě řešíme i příležitosti kolem PSD2.

A co ten dlouhodobější pohled, kam směřuje trh?
MM: Složitá otázka. Záleží, jestli se ptáte na 2–3 roky nebo na 10 let. Z pohledu delšího horizontu vnímám zásadní to, jak poradci obhájí svou přidanou hodnotu vůči klientům, jak platný článek mezi producenty a klienty budou, jak budou mít postavenou svou službu, v čem bude unikátní a v čem klientům přinese hodnotu. Růst bude význam distribuce investic skrze zprostředkovatele a jejich boj o pozici s on-linem a producenty (banky, pojišťovny…). Investice mají obrovský potenciál, který dnes drží banky, myslím si že i díky již zmíněné směrnici PSD 2 se tady otevírá další příležitost a záleží jak se k tomu trh distribuce
postaví. Pokud se na to podívám očima jednotlivých poradců, tak bude růst význam jejich „soft-skills“, které jen těžko nahradí technologie.

MP: Z pohledu realit si neskromně troufnu tvrdit, že trh budeme posouvat hlavně my. To, co plánujeme, a co nám umožňují StormmBook, je něco neskutečného. Díky malé krabičce to má další množství využití, které dnes ještě nechceme prozrazovat. Další velké věci nás čekají v oblasti našich projektů, které se rozjíždějí, jako je Nemomax, obnova bytového fondu.

 

 

M&M příběhy – Ondřej Batěk, regionální ředitel M&M Finance

Dnes vám představíme příběh Ondřeje Baťka. Součástí Zelené rodiny je již od roku 2014 a z pozice začínajícího finančního poradce se propracoval na oblastního manažera a před nedávnem dokonce na post regionálního ředitele M&M Financí. 

Co jsi dělal před tím, než jsi se stal součástí Zelené rodiny?

Od 2007 jsem se pohyboval ve finančním prostředí na pozicích od poradce po regionálního ředitele, jak na volné noze tak v bankách.

Proč jsi se rozhodl pro změnu?

Rozhodně čas na rodinu. Poslední dva roky jsem byl zavřený v kanceláři od sedmi do sedmi a prakticky jsem neviděl svou první dceru. Ani denní světlo. Po narození druhé mi došla trpělivost a začal jsem hledat, kde se uplatnit.

Jak vypadá tvůj běžný, pracovní den?

Celý týden mám předem rozplánovaný na hodiny. Dříve tomu tak nebylo a výsledky byly nahodilé. Dopoledne věnuji individuálním konzultacím se svým týmem nebo rozvojovým workshopům. Každý den na jiné pobočce, kdy jdeme společně na oběd s makléři a řešíme aktuální potřeby realitky. Odpoledne probíhají obchodní schůzky. Snažím se dvakrát v týdnu vyzvednout holky ve školce a užít si odpoledne. Reporty a kontrola interního systému Stormm se stejně dělá nejlépe večer se sklenkou něčeho dobrého 🙂

V čem vidíš výhody oproti minulému zaměstnání?

Totální flexibilita, nikdo mě nesvazuje, nic mi nenařizuje a vše je jen na mě. Od vedení mám vždy ukázaný směr a další cíl, ale cesta je moje. A naopak, když se něco povede, je to předáno jako inovace do dalších oblastí. A to mě baví, ta možnost posouvat dál sebe i celou firmu. Jsme prostě rodina a navzájem si nasloucháme a pomáháme. A každoroční zdvojnásobení výdělku je takový bonus 😀

Jak se ti daří skloubit rodinný život se současnou prací?

S manželkou máme dvě úžasné dcery, bydlíme kousek za Prahou v menší vesnici. Minulý rok, když jsem vybojoval pozici oblastního manažera, tak zezelenala i ona 🙂 momentálně mi pomáhá v roli asistentky a zároveň jako profesionální fotografka připravuje sérii workshopů pro makléře z naší oblasti. Takže mé rodinné zázemí je zelené 🙂

Jaké jsou tvoje zájmy?

Grilování – dobré jídlo a pití s přáteli. Práce se dřevem a renovace nábytku. A díky současné práci konečně i cestování – první rok mi uteklo Mexiko, předloni jsem si ale užil Dubaj, s rodinou pak jižní Itálii a na podzim ještě pár dní v Benátkách. Loni jsem navštívil firemní resort v Řecku, s rodinou okruh po Francii a s manželkou a přáteli hned po Summitu tři týdny v Zanzibaru.

Jsou ještě nějaké další sny, které si chceš splnit? 

Můj největší sen se momentálně plní! Ale přání mám. Když jsem nastoupil, tak jsem si slíbil, že si do pěti let koupím Mustanga a do deseti let podniknu s rodinou cestu kolem světa.

Chceš také využívat benefity, které největší realitně finanční holding v ČR nabízí?
Nechej nám na sebe kontakt.

Nejčtenější články